Olomoucko - okolo Kosíře aneb výstup na Hanácké Mont Blanc trochu jinak
Na dnešním výletu se vydáme na nejvyšší vrchol Hané - Velký Kosíř (442 m). Protože klasické a známé trasy jsou poměrně krátké, zvolíme pro dnešek trochu netradiční a pokusíme se poznat většinu z přírodních krás a lákadel v okolí Kosíře. Protože půjdeme i mimo značenou turistickou značku, bude možná pro neznalé orientace trošku náročnější, ale věřím, že se nikdo kdo půjde "po našich stopách" neztratí.
Vyrazíme z lázní Slatinice, kam se můžete dostat vlakem, nebo autobusem z Olomouce a samozřejmě také autem. Auto můžete nechat buď na odstavných plochách v centru obce, nebo na malém parkovišti u hřbitova. Rozhodně hned na začátku se nedávejte od lázní po žluté značce (tudy se budeme vracet), ale vydejte se směrem na Malý Kosíř. Cesta sice není značená, ale pokud zvolíte pro parkování možnost u hřbitova, je to už jen kousek. Půjdete po vedlejší asfaltové cestě rovně nad hřbitov, pak doleva a nahoru vpravo do kopce směrem k místnímu vodojemu. Kousíček za vodojemem je na uměle navršeném kopci vyhlídkové místo s velkým dřevěným křížem. Z vyhlídky se kousek vrátíte na úroveň vodojemu a dáte se pěšinou vpravo mírně do kopce do Přírodní rezervace Malý Kosíř. Na vrcholu je nově postavená kaple sv. Antonína a velký dřevěný kříž.
Z Malého Kosíře budeme pokračovat do Slatinek, kde se dáme vpravo kolem zahrad a potom z kopce dolů do centra obce. Projdeme návsí a pak po hlavní silnici přes celou obec a dále pokračujeme směrem na Lípy. Asi v polovině cesty odbočíme opět doprava polní cestou a po asi 400 metrech se vydáme pěšinou mírně vlevo do kopce. Cestička nás zavede a provede místem nazývaném Vápky nebo Vápenice. Jedná se o součást Kosířských lomů a lokalita je známá mimo jiné bohatým výskytem koniklece. Na Vápkách je vyšlapáno spousta pěšinek a cest, ale ta hlavní se vine více v pravé části. Od Vápek se vydáme polní cestou směrem na Buničku k dalším lomům a to státnímu Čelechovickému lomu a k Růžičkovu lomu. Čelechovický lom je dobře přístupný. Od místa, kde se polní cesta napojuje na asfaltku a na zelenou turistickou značku jsou pěšinky, které Vás zavedou na horní okraj lomu. Pokud se chcete podívat přimo do něj, je nutné jít dolů asfaltkou po zelené značce a po pár desítkách metrů je odbočka doleva přímo do lomu. Ať už do lomu odbočíte nebo ne, na rozcestí u Buničky je nutné jít ještě kus cesty dolů, nenechte se znervoznit lidmi, co půjdou proti Vám .. ti všichni jdou přímou cestou na Kosíř, nás ale ještě čeká dlouhá cesta kolem Kosíře než dojdeme až na vrchol. Dojdeme až na rozcestí Bunička. Z Buničky se pak vydáme po žluté turistické značce Mánesovou cestou do Čech pod Kosířem. Po pár desítkách metrů nás ale čeká ještě malá odbočka do Růžičkova lomu. V místě, kde se nad Vámi objeví po pravé ruce chatka s maringotkou je nutné vyběhnout přes travnatý pás k nim. Tady začíná pěšinka, která povede pásem Kosířských lomů a končí až u Růžičkova. Lom je poměrně zarostlý vegetací, ale projít se v něm můžete. Odtud doporučuji nevymýšlet žádné zkratky, ale vrátit se stejnou cestou k chatce a pak dolů zase na žlutou turistickou značku. Mánesova cesta nás povede po úpatí Kosíře, kolem chatové oblasti až k rozcestí na Stařechovicemi, kde začíná upravená cyklostezka Hraběnka. Ta nás zavede až k zadnímu konci zámeckého parku a k restauraci U hraběnky. Kdo má chuť je tu možnost příjemného občerstvení na zahrádce (to však bohužel neplatí letošní prázdniny, kdy je z provozních důvodů restaurace uzavřena). Odtud nás pak čeká stoupání až na vrchol Kosíře k rozhledně. Je to asi nejkratší cesta nahoru, ale zato nejvíc do kopce. Rozhledna má otevírací dobu a je dobré se dopředu přesvědčit, že je otevřeno. V letní měsíce je otevřeno od 9 - do 19 hodin. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn, dělá to nějakých 30,-- Kč. Kdo si sebou nevzal svačinu, má možnost si na krytém ohništi opéct špekáček, který si může v kiosku na pokladně zakoupit. Z rozhledny je hezky vidět Jeseníky, sv. Kopeček, Olomouc, Přerov, Prostějov, Tovačov, Hostýnské vrchy, Drahanskou vrchovinu a spousta dalšího.
Z Kosíře se vydáme po žluté značce k rozcestí nad Gabrielovem, od něj jdeme ještě nějakých 200 m rovně mimo značku k pozůstatkům bývalého statku. Odtud se musíme vrátit zase zpět a po zelené značce se vydáme směrem na Lhotu pod Kosířem, kde je naší další zastávkou místní minipivovar (pozor na otevírací dobu, hned po obědě se otevírá jen o víkendu, přes týden až v 18 hodin). Jakmile opustíte Gabrielov a jdete stále po zelené lesem, je lepší v momentě, kdy zelená odbočuje prudce doprava jít rovně. Do Lhoty přijdete zezadu a cesta Vás přes náves zavede přímo k pivovaru. Pokud o ochutnání místního piva nestojíte, můžete jít klidně po zelené až na hlavní silnici. Na to stejné místo dorazí i ti, co ochutnají něco z nabídky minipivovaru a potom půjdou přes celou Lhotu po hlavní silnici, k místu kde se kříží se zelenou turistickou značkou. Zelenou značku tady opustíme a odtud jdeme dál stále po silnici, mineme malý mostek a jdeme po rovině až k první odbočce doprava (nějakých 400m za mostkem). Tady silnici opustíme a jdeme rovně až k poli a pak mírně vlevo stále podél pole asi jeden km. První odbočku doprava směrem k lesu mineme a dáme se až tou další, která se po dalších 400 metrech stáčí vlevo. Pak pokračujeme kus cesty rovně a další možnou pěšinou po mezi vpravo se dostaneme až k pomníku letců. Pěšina po mezi se jednou za čas seče, ale po většinu roku je trochu zarostlá. Pomník je na pomátku posádky vojenského vrtulníku, která zde zahynula v roce 1998. Odtud je to jen kousíče po žluté turistické značce zpět do Slatinic.
Délka trasy: 21 km
Časová náročnost: 6,5 hodin
fyzická náročnost: střední
občerstvení: Restaurace ve Slatinicích, Slatinkách, U Hraběnky, kiosek na Kosíři, Pivovar na Lhotě p/K - ale i tak doporučuji určitě nějakou vodu sebou.
odkaz rozhledna Velký Kosíř: https://rozhledna-kosir.cz/
odkaz minipivovar Kosíř: www.pivovarkosir.cz
odkaz na mapy cz: